Køb/sælg p-plads
Køb og salg af p-pladser i parkeringsanlægget annonceres her på siden.
Parkeringspladserne i parkeringsanlægget er privat ejendom, som indehaveren kan sælge eller udleje.
Ifølge parkeringslaugets vedtægter kan man dog ikke sælge sin plads i p-anlægget uden først at tilbyde den på samme vilkår til de beboere i ejerforeningen, der har skrevet sig op på ventelisten, som parkeringslauget fører.
Der er på nuværende tidspunkt ingen på venteliste.
Der er pt. heller ingen parkeringspladser til salg, og det er i øvrigt sjældent, de kommer til salg. De sælges for det meste sammen med lejlighederne.
Sælger du en parkeringsplads i parkeringsanlægget i forbindelse med salg af lejlighed, så husk at den nye ejer skal have udleveret både parkeringslicens til forruden og fjernbetjeningen til porten. Administrator skal i øvrigt have parkeringsbeviset, så de kan udstede et bevis til den nye ejer.
Lej/udlej p-plads
Se dine muligheder for at leje og annoncere udlejning af parkeringspladser på Havneholmen.
Parkeringslaug
Parkeringslauget varetager driften af parkeringsanlægget, samt køb og salg af p-pladser. Har du spørgsmål om p-anlægget, så kontakt parkeringslauget.
Vi får ikke flere pladser
Parkeringsmulighederne på Havneholmen er fastlagt i kommunens lokalplan. Brandmyndighederne tillader desværre ikke, at der oprettes flere.